تشکيل گروه موتلفه اسلامی

تشكيل هيأتهاي مؤتلفه    

با آغاز قيام پانزدهم خرداد ماه سال 1342 به رهبري امام خميني (ره) فداييان اسلام فعاليتهاي خود را به صورت آشكار دنبال كردند. برخي از اعضاي اين گروه همچون مهدي عراقي, صادق اماني و ... با تشكيل هيأتهاي مؤتلفه راه و ياد همرزمان شهيدشان را ادامه دادند. محل تجمع فداييان اسلام در سال 1343 شهرهاي قم و ورامين بود.

اوج مبارزات اعضاي هيأتهاي موتلفه اسلامي در اعدام انقلابي حسنعلي منصور متبلور شد كه به دستگيري و اعدام چهار نفر از عاملين آن از جمله: حاج صادق اماني, محمد بخارايي, مرتضي نيك‌نژاد و رضا صفار هرندي منجر گشت.

پس از اين ماجرا مهدي عراقي به زندان بلند مدت محكوم گرديد و سيد علي اندرزگو نيز متواري شد. ولي آنها پس از مدتي در سال 1344, در مسجد مهديه در خيابان حضرت عبدالعظيم فعاليت خود را در غالب مراسم عزاداري ادامه دادند و با تأسيس «مكتب جعفري» و «مكتب توحيد» به پرورش و جذب جوانان متدين پرداختند. بازار تهران كه از آغاز حركت و مبارزات فداييان اسلام پشتوانه آنها بود در اين زمان نيز همچنان از آنان حمايت مي‌كرد.

 

فداييان اسلام در دوران پيروزي انقلاب اسلامي   

پس از پيروزي انقلاب اسلامي, برخي از اعضاي فداييان اسلام علاوه بر فعاليت در جمعيت مؤتلفه اسلامي, در قالب سه گروه به فعاليت پرداختند:

1- «فداييان اسلام- بنيانگذاران». اين گروه فعاليت خود را به سرپرستي «ابوالقاسم رفيعي» پس از پيروزي انقلاب در راستاي اهداف بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران آغاز كردند. اعلاميه‌هاي اين گروه كه خود را همرزمان شهيد مهدي عراقي مي‌خواندند, با امضاي ابوالقاسم رفيعي و با عنوان بنيانگذاران بخش فرهنگي فداييان اسلام منتشر مي‌شد. اين تشكيلات پس از چند سال به فعاليت خود خاتمه داد.

2- «فداييان اسلام». اين گروه فعاليت خود را پس از پيروزي انقلاب به سرپرستي «حجت الاسلام صادق خلخالي»(1) در زمينه‌هاي سياسي, فرهنگي و نظامي آغاز كرد و به جذب جوانان مذهبي و هواداران فداييان اسلام مبادرت ورزيد. از ديگر فعاليتهاي اين گروه اطاعت از دستورهاي حضرت امام, در جهت حفظ انقلاب اسلامي و اعزام نيروهاي رزمنده به جبهه‌هاي جنگ تحميلي بود. محل اين تشكيلات در «باشگاه افسران تهران» بود و با سلب مسئوليت قضايي حجت الاسلام خلخالي فعاليت اين گروه متوقف گرديد.

3- «وفاداران شهيد نواب صفوي». اين گروه بعد از 26 سال كه از تعطيلي نشريه منشور برادري, ارگان جمعيت فداييان اسلام- مي‌گذشت, اولين شماره دوره جديد را پس از پيروزي انقلاب اسلامي در هجدهم مرداد ماه 1358, منتشر كرد.  شماره اول اين نشريه به مدير مسئولي مهندس كاظم زرين بخش و از شماره سوم به مدير مسئولي «سيد محمد علي لواساني» انتشار يافت. هدف از انتشار مجدد اين نشريه, تبيين اهداف نواب صفوي و فداييان اسلام, از جمله مبارزات سياسي و جنبش مسلحانه آن جمعيت براي نسل جديد است. در حال حاضر اين نشريه به صورت هفته نامه ديني, سياسي, اجتماعي و اقتصادي توسط محمد مهدي عبدخدايي منتشر مي‌گردد.


1- ايشان قبل از پيروزي انقلاب در جمعيت فداييان اسلام خدمت نمي‌كردند.

منبع: جمعيت فداييان اسلام

 

 

 

 با آغاز قيام پانزدهم خرداد ماه سال 1342 به رهبري امام خميني (ره) فداييان اسلام فعاليتهاي خود را به صورت آشكار دنبال كردند. برخي از اعضاي اين گروه همچون مهدي عراقي, صادق اماني و ... با تشكيل هيأتهاي مؤتلفه راه و ياد همرزمان شهيدشان را ادامه دادند. محل تجمع فداييان اسلام در سال 1343 شهرهاي قم و ورامين بود.

 

 

 

 

 

 

 

پس از پيروزي انقلاب اسلامي, برخي از اعضاي فداييان اسلام علاوه بر فعاليت در جمعيت مؤتلفه اسلامي, در قالب سه گروه به فعاليت پرداختند:1- «فداييان اسلام- بنيانگذاران». 2- «فداييان اسلام».3- «وفاداران شهيد نواب صفوي».